ikona wczytywania strony

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie

Link do platformy epuap Link do BIP

Jesteś tutaj: Strona Główna ❯ Przemoc w rodzinie
← Powrót do strony głównej

Przemoc w rodzinie

Ikonka symbolizująca artykuł

Telefon zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka

2024-04-09

Numer 800 12 12 12 - to bezpłatna infolinia zapewniająca wsparcie https://brpd.gov.pl/strefa-dziecka/. Od 1 kwietnia br. jest dostępna tylko dla dzieci i nastolatków. 

Telefon zaufania Rzeczniczki Praw Dziecka jest anonimowy i działa siedem dni w tygodniu przez całą dobę. Oprócz wsparcia telefonicznego można też napisać do ekspertów na czacie internetowym. Pod adresem https://czat.brpd.gov.pl/ dyżur pełnią eksperci z zakresu prawa, spraw socjalnych, edukacji, wychowania oraz ochrony zdrowia. 

Ikonka symbolizująca artykuł

Wsparcie psychologiczne

2024-03-25

Informujemy, że cały czas istnieje możliwość uzyskania bezpłatnego wsparcia psychologicznego. Wsparcia udziela psycholog Beata Strzyżewska. Zapisy pod numerem telefonu: 65 615 69 81.

W trakcie wsparcia psychologicznego istnieje okazja do wyrażenia swoich uczuć związanych z trudną sytuacją życiową. Zadaniem psychologa jest towarzyszenie w szukaniu rozwiazań problemu, zadawanie odpowiednich pytań. Psycholog pomaga odkryć i wzmocnić indywidulane zasoby oraz poczucie kontroli w życiu.  

 

Ikonka symbolizująca artykuł

Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim

2024-01-30

Załączniki:

 1. Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim (plik pdf 199KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym

2023-12-12

Jeżeli jesteś:

- pokrzywdzony/pokrzywdzona: przemocą domową, przemocą fizyczną i psychiczną, wypadkiem drogowym, przestępstwem seksualnym, kradzieżą/oszustwem, pozbawieniem alimentów, innym przestępstwem,

- świadkiem przestępstwa,

- dzieckiem potrzebującym wsparcia,

- w kryzysie, masz myśli samobójcze

ZADZWOŃ - LINIA POMOCY POKRZYWDZONYM - +48 222 309 900

W załączniku plakat informacyjny.

Załączniki:

 1. Plakat - Sieć pomocy Osobom Pokrzywdzonym (plik pdf 1720KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Spotkanie profilaktyczno - muzyczne dla osób starszych

2023-11-21
Logo flaga i godło PL + logo MRiPS

W dniu 20 listopada 2023 roku w sali Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie odbyło się otwarte spotkanie profilaktyczno – muzyczne dla osób starszych. Spotkanie prowadzone było w oparciu o autorski program profilaktyczny Pana Lecha Dyblika - znanego aktora teatralnego i filmowego. Recital pn. „Liczy się tylko miłość” był ciekawym programem artystycznym, w których znajdowały się opowieści o rożnych zdarzeniach z życia artysty, w których można było odnaleźć siebie. Artysta podkreślał, że z najtrudniejszych sytuacji da się wyjść oraz, że wiele zawdzięcza innym ludziom. Zaznaczył, że najważniejsza jest miłość i dom, w którym członkowie rodziny pomagają sobie w rozmaitych problemach. Podkreślił, że jeżeli mamy problem przemocy to zawsze możemy zwrócić się o pomoc do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie, gdyż pracują tam ludzie, którzy potrafią pomóc w różnych sytuacjach życiowych. Treści przedstawione były w formie mądrych i dowcipnych, wprowadzających w zadumę historii, które przeżył artysta. Muzyka w wykonaniu Lecha Dyblika uatrakcyjniła spotkanie i stała się ważnym nośnikiem myśli profilaktycznych.

W spotkaniu wzięły udział osoby starsze uczęszczające do Dziennego Domu Pomocy Senior+ w Błotnicy, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie oraz uczestnicy Klubu Seniora Gminy Przemęt z oddziałami w miejscowościach: Bucz, Kaszczor, Mochy i Przemęt.

Spotkanie z Lechem Dyblikiem było możliwe, dzięki realizowanemu przez gminę Przemęt projektowi „Gmina Przemęt przeciw przemocy” współfinansowanemu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2023.

Składamy podziękowania Panu Szymonowi Piechowiakowi - dyrektorowi Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie za udostępnienie sali i wsparcie techniczne oraz Pani Katarzynie Wiśniewskiej - Dyrektorowi z Zespołu Szkół w Przemęcie za pomoc młodzieży szkolnej w ustawieniu krzeseł na sali oraz posprzątaniu sali po występie.  

Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3Zdjęcie 5Zdjęcie 6zdjęcie 7Zdjęcie 8
Ikonka symbolizująca artykuł

Zaproszenie na spotkanie profilaktyczno-muzyczne

2023-11-14
Logo flaga i godło PL + logo MRiPS

Wójt Gminy Przemęt wraz z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie zapraszają osoby starsze na spotkanie profilaktyczno–muzyczne w wykonaniu Lecha Dyblika–znanego aktora teatralnego i filmowego.

Spotkanie odbędzie się w dniu 20 listopada 2023 r. (poniedziałek) o godzinie 13.00 w sali Gminnego Centrum Kultury i Biblioteka w Przemęcie, ul. Jagiellońska 16. Prowadzone będzie w oparciu o autorski program słowno – muzyczny.

Działanie realizowane jest w ramach projektu „Gmina Przemęt przeciw przemocy” współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2023.

Ikonka symbolizująca artykuł

Warsztaty profilaktyczne dla dzieci 5-6 latków, spotkania profilaktyczne dla rodziców i nauczycieli

2023-10-30
Logo flaga i godło PL + logo MRiPS

W okresie od 9 października 2023 roku do 13 października 2023r. w przedszkolach na terenie gminy Przemęt oraz w 1 Oddziale przedszkolnym w Buczu odbyły się warsztaty profilaktyczne 45 minutowe dla dzieci 5-6 latków. Warsztaty profilaktyczne prowadziła Pani Agnieszka Wojciechowska z Wielkopolskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień i Przemocy Sp. z o.o. z Poznania. Tematyka warsztatów omawiana była na podstawie prezentacji, która stanowiła tło do zabaw, ćwiczeń integrujących i wspomagających pozytywne wartości w grupie. Celem warsztatów profilaktycznych było uświadomienie dzieciom, jak ważne jest wyrażanie emocji
w życiu każdego człowieka, zarówno tego małego jak i dużego. Kiedy emocje bolą i jak mówić o swoich odczuciach w domu i przedszkolu. Dzieci zdobyły również wiedzę w zakresie dbania o własne zdrowie i bezpieczeństwo w rożnych sytuacjach.Dowiedziały się jak zaznaczać swoje granice kiedy czujemy, że ktoś nas krzywdzi słowem, gestem, czynem, dotykiem lub innym zachowaniem oraz kto to obcy i jakie są zasady bezpieczeństwa w praktyce. Dzieci bardzo chętnie brały udział w warsztatach, były ciekawe, dzieliły się swoimi przeżyciami.

Działania w ramach projektu „Gmina Przemęt przeciw przemocy” skierowane były również dla rodziców i nauczycieli w: Przedszkolu Samorządowym w Siekowie, Niepublicznym Przedszkolu z Oddziałem Integracyjnym w Radomierzu, Niepublicznym Przedszkolu w Starkowie i Przedszkolu Samorządowym w Przemęcie. Zrealizowane zostały w dniach 9 października 2023 roku do 13 października 2023 roku. Podczas 90 minutowego spotkania profilaktycznego rodzice i nauczyciele dowiedzieli się jakie są współczesne zmiany cywilizacyjne oraz jaki jest ich wpływ na funkcjonowanie dzieci (a także całych rodzin). Poznali czynniki ryzyka i czynniki chroniące dotyczące przemocy, agresji i cyberprzemocy. Dowiedzieli się na temat konsekwencji tj. jak łatwo o nich mówić, ciężko egzekwować, czyli jak budować poczucia bezpieczeństwa u dziecka. Jakie dzieciom towarzyszą emocje, jak wspomagać prawidłowy rozwój dziecka i jak rozmawiać z dzieckiem o jego bezpieczeństwie (również w internecie).

Spotkania profilaktyczne 90 minutowe dla rodziców i nauczycieli odbyły się również w 4 szkołach tj. w: Zespole Szkoła Podstawowa i Przedszkole Samorządowe z Oddziałem Integracyjnym w Kaszczorze, Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mochach, Zespole Szkół w Przemęcie, Szkole Podstawowej im. Edwarda Tomińskiego w Buczu. Działanie zostało zorganizowane w okresie od 11 października 2023 roku do 25 października 2023 roku. Podczas spotkań rodzice i nauczyciele dowiedzieli się jakie są współczesne zmiany cywilizacyjne oraz jaki jest ich wpływ na funkcjonowanie dzieci (a także całych rodzin). Poznali czynniki ryzyka i czynniki chroniące dotyczące przemocy, agresji i uzależnień (w tym behawioralnych), konsekwencje prawne, społeczne i emocjonalne przemocy, uzależnień. Przedstawiono ważne zasady postępowania przy reagowaniu na przypadki przemocy lub uzależnienia pojawiające się w szkole.

Prowadząca spotkania podała przykłady pytań i ćwiczeń pomagających wzmacniać więź z dzieckiem. Przekazała, że za każdym małym dzieckiem, które wierzy w siebie stoi rodzic, który uwierzył jako pierwszy. Że to dorośli budują fundament poczucia własnej wartości dziecka. Najważniejsi są rodzice, ale nie tylko gdyż ważni są wszyscy ważni dorośli w życiu dziecka, którzy zostawiają w nim cząstkę siebie.

Działania zostały zrealizowane w ramach projektu „Gmina Przemęt przeciw przemocy” współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2023.

 

Zdjęcie 1Zdjęcie 2Zdjęcie 3Zdjęcie 4Zdjęcie 5Zdjęcie 6Zdjęcie 7Zdjęcie 8
Ikonka symbolizująca artykuł

Warsztaty profilaktyczno - muzyczne dla uczniów szkoły podstawowej i uczniów szkoły ponadpodstawowej

2023-10-05
Logo flaga i godło PL + logo MRiPS

W okresie od 25 września do 28 września 2023r. w szkołach na terenie Gminy Przemęt odbyły się warsztaty profilaktyczno – muzyczne pt. „Wspierajmy się. Cyberpułaka, czyli więzienie bez krat” dla uczniów klas VI-VIII szkoły podstawowej oraz uczniów szkoły ponadpodstawowej – Technikum Ekonomicznego i Branżowej Szkoły I Stopnia. W warsztatach profilaktyczno – muzycznych udział wzięło ogółem 539 uczniów. Warsztaty profilaktyczno- muzyczne prowadził Pan Sławomir Pyrko – profilaktyk – praktyk, terapeuta uzależnień, muzyk. Celem warsztatów było zdobycie wiedzy na temat zjawiska przemocy, skutków przemocy, umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych, radzenia sobie ze stresem, zachowaniami agresywnymi, zaszczepienie wiary we własne siły i wskazanie właściwej, bezpiecznej drogi oraz wzmocnienie umiejętności indywidualnych i społecznych. Treści profilaktyczne zostały przekazane w bardzo przystępny sposób. Prowadzący warsztaty wskazywał zagrożenia, jakie niosą ze sobą uzależnienia i działania autodestrukcyjne. Nawiązał do hejtu, cyberprzemocy, cyberprzestępczości. Opowiadał o agresji, będącej wynikiem pozbycia się naturalnych hamulców zdrowego rozumu. Pokazał negatywne skutki zażywania substancji odurzających, zaszczepił wiarę we własne siły i wskazał właściwą drogę. Zachęcał do walki ze słabościami. Podkreślał znaczenie więzi rodzinnych, budowania pozytywnego obrazu samego siebie, właściwych przekonań i systemu wartości, rozpoznania własnych potrzeb i własnych możliwości, większej świadomości własnych celów życiowych. Do zagadnień omawianych przez prowadzącego warsztaty wykonywane były na żywo utwory muzyczne łączące tematy lub nawiązujące do tematu. Autorskie utwory Sławomira Pyrko podniosły atrakcyjność przekazu i ułatwiły nawiązanie komunikacji z odbiorcą. Warsztaty miały charakter profilaktyczny i motywujący.

Działanie zostało zrealizowane w ramach projektu „Gmina Przemęt przeciw przemocy” współfinansowanego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w ramach Programu Osłonowego „Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie” – edycja 2023.

Zdjęcie 2Zdjęcie 3Zdjęcie 4Zdjęcie 5Zdjęcie 6Zdjęcie 1
Ikonka symbolizująca artykuł

Pierwsze posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego

2023-09-28

Gmina podejmuje działania na rzecz przeciwdziałani przemocy domowej, w szczególności w ramach pracy w Zespole Interdyscyplinarnym. W dniu 15 września 2023 r. w sali Dziennego Domu Pomocy Senior+ w Błotnicy, ul. Szkolna 19 odbyło sie pierwsze posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego, zwołane przez Wójta Gminy Przemęt Janusza Frąckowiaka.Na posiedzeniu zespołu spośród jego członków wybrano przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego, którym została Barbara Ścigała - dyrektor Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemecie oraz zastepcę przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego - Gabrielę Skoracką, starszego specjalistę pracy socjalnej Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie, która będzie wykonywać obowiązki powierzone mu przez przewodniczącego Zespołu Interdyscyplinarnego i zastępować go w czasie nieobecności. Na posiedzeniu Barbara Ścigała przedstawiła również projekt regulaminu określający szczegółowe warunki funkcjonowania Zespołu Interdyscyplinarnego oraz tryb i sposób powoływania grup diagnostyczno - pomocowych. Po przedstawieniu projektu regulaminu poproszono członków o zgłoszenie uwag do projektu. Członkowie zespołu nie zgłosili uwag do projektu regulaminu. Regulamin przyjęto jednogłośnie.  

Zespół Interdyscyplinarny działa na podstawie porozumień zawartych między Wójtem a podmiotami. Porozumienia określają w szczególności sposób i formę wymiany informacji, a także sprawy dotyczące uczestnictwa członków grup diagnostyczno - pomocowych w posiedzeniach i pracach tych grup. 

W skład Zespołu Interdyscyplinarnego  powołanego przez Wójta wchodzą przedstawiciele:

- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie (5 osób),

- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Przemęcie (1 osoba),

- Posterunku Policji w Przemęcie KPP Wolsztyn (1 osoba),

- oświaty (8 osób),

- Sądu Rejonowego w Wolsztynie - kuratorzy sądowi (2 osoby),

- Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wolsztynie (1 osoba).

Na posiedzeniu powołane zostały grupy diagnostyczno - pomocowe oraz omówiono działania podejmowane w rodzinach, w których prowadzona jest procedura "Niebieskie Karty". 

Zespół Interdyscyplinarny w Przemęcie - Tel. 65 615 69 81

Ikonka symbolizująca artykuł

Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim

2023-08-11

Załączniki:

 1. Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim (plik pdf 199KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Zaproszenie do składania kandydatur do pracy w Zespole Interdyscyplinarnym w Przemęcie

2023-08-01

Wójt Gminy Przemęt w związku z art.16 ustawy z dnia 9 marca 2023r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023r. poz.535) oraz z art. 9a ust. 1, 2 i 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005r.o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. z 2021r. poz. 1249 z późn. zm.) zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, których działalność statutowa opiera się na przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie do składania kandydatur do pracy w Zespole Interdyscyplinarnym.

Do zadań zespołu interdyscyplinarnego należy tworzenie warunków umożliwiających realizację zadań z zakresu przeciwdziałania przemocy domowej oraz integrowanie i koordynowanie działań podmiotów, o których mowa w art. 9a ust.3-5 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej .

Zespół interdyscyplinarny realizuje działania określone w gminnym programie przeciwdziałania przemocy domowej oraz ochrony osób doznających przemocy domowej. Posiedzenia zespołu interdyscyplinarnego odbywają się w zależności od potrzeb,jednak nie rzadziej niż raz na dwa miesiące. Udział w posiedzeniach zespołu interdyscyplinarnego jest obowiązkowy.

Zgodnie z art. 9a ust. 13 ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej „Członkowie zespołu interdyscyplinarnego oraz grup diagnostyczno - pomocowych wykonują zadania w ramach obowiązków służbowych lub zawodowych”.

Kandydatury prosimy zgłaszać osobiście w siedzibie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemęcie (pokój nr 8) lub pocztą na adres: Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej , ul. Jagiellońska 8, 64-234 Przemęt w terminie do 24.08.2023r.

Dokumenty złożone lub nadesłane po wyżej określonym terminie nie będą rozpatrywane.

 

Ikonka symbolizująca artykuł

Projekt "Gmina Przemęt przeciw przemocy".

2023-07-05
Logo flaga i godło PL + logo MRiPS

Gmina Przemęt uzyskała dofinansowanie z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na realizację projektu w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie" - edycja 2023. Podmiotem realizującym zadanie jest Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie.

Celem projektu jest przeciwdziałanie przemocy w rodzinie w Gminie Przemęt poprzez działania profilaktyczne. 

Działania prowadzone w projekcie kierowane będą do następujących grup:

- uczniowie i nauczyciele z szkół z terenu Gminy Przemęt,

- dzieci i nauczyciele z przedszkoli z terenu Gminy Przemęt,

- rodzice dzieci uczęszczajacych do szkół podstaowych i przedszkoli na terenie Gminy Przemęt,

- osoby starsze z terenu Gminy Przemęt w tym osoby starsze uczęszczające do Dziennego Domu Pomocy Senior+ w Błotnicy, słuchacze Uniwesytetu Trzeciego Wieku w Przemęcie, uczestnicy Klubu Seniora Gminy Przemęt z oddziałami w miejscowościach: Bucz, Kaszczor, Mochy i Przemęt,

- rodziny i osoby z terenu Gminy Przemęt. 

W ramach projektu planuje się realizację następujących działań:

1. Zorganizowanie dla uczniów szkoły podstawowej oraz dla uczniów szkoły ponadpodstawowej warsztatów profilkatyczno -        muzycznych.

2. Zorganizowanie w 4 szkołach podstawowych spotkań profilaktycznych dla rodziców i nauczycieli.

3. Warsztaty profilkatyczne dla dzieci 5 - 6 latków w 8 przedszkolach.

4. Spotkania profilaktyczne w 4 przedszkolach dla rodziców i nauczycieli. 

5. Otwarte spotkanie profilaktyczno - muzyczne dla osób starszych.

6. Opracowanie, wydruk i kolportaż broszury "Stop przemocy".

7. Opracowanie, wydruk i kolportaż plakatów informacyjnych.    

 

Kwota dotacji otrzymana z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na realizację zadania publicznego wynosi: 19 300,00 zł.

Wkład własny wynosi: 12 900,00 zł.

Koszt całkowity projektu: 32 200,00 zł.

     

Ikonka symbolizująca artykuł

Kampania społeczna pt.: "#Rozmawiaj#Reaguj" przygotowana przez Państwową Komisję do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15

2023-03-03

Celem akcji jest uwarażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich. Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, mozna przenieść się na stronę kampanii, gdzie sa umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie.

Bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych. 

Strona internetowa PKDP - Państwowa Komisja do spraw przeciwdziałania wykorzystaniu seksualnemu małoletnich poniżej lat 15 https://pkdp.gov.pl/

Załączniki:

 1. Apel PKDP (plik pdf 601KB)
 2. Plakat (plik pdf 3141KB)
 3. Palakat (plik pdf 3099KB)
 4. Plakat (plik pdf 3140KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży 116111

2023-02-13

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży działa codziennie - 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Rozmowy i korenspondencja jest poufna. W sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia skontaktuje się z Tobą osoba, która zadba o Twoje bezpieczeństwo.

Link do strony: https://116111.pl

Ikonka symbolizująca artykuł

Telefony zaufania, które mogą pomóc w trudnych chwilach!

2023-02-13

Ważne numery telefonu

 • Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży – bezpłatny – 116 111
 • Całodobowy Telefon Zaufania – 81 534 60 60
 • Anonimowy Telefon Zaufania – bezpłatny, dla osób w kryzysie emocjonalnym – 195 25
 • Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie ,,Niebieska Linia” pracuje przez całą dobę – 800 120 002
 • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka –800 12 12 12
 • Ogólnopolski Całodobowy Telefon Zaufania AIDS – 22 692 82 26   801 888 448 (płatne za pierwszą minutę połączenia) czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 21.00 z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy http://www.aids.gov.pl
 •  Telefoniczna Pierwsza Pomoc Psychologiczna – 22 425-98-48
 • czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 17:00-20:00, w soboty  w godzinach 15:00-17:00 opłata zgodnie z cennikiem operatora telefonicznego
 • STOP – telefon Centrum Praw Kobiet dla kobiet dotkniętych przemocą i dyskryminacją – 22 621 35 37 (pn.-pt. 10-15)
 • Dla ojców i dzieci, których prawa nie są przestrzegane – telefon Stołecznego Stowarzyszenia Obrony Praw Ojca –  22 844 14 82     (pon.-pt., godz. 10-11 i 20-21),
 • Dla rodzin osób zaginionych – telefon Fundacji ITAKA –  801 24 70 70 lub 654 70 70 (codziennie, całodobowo)
Ikonka symbolizująca artykuł

Bezpłatny telefon dla ofiar i świadków przemocy domowej "Niebieska Linia"

2023-02-10

Jeżeli jesteś ofiarą lub świadkiem przemocy domowej możesz uzyskać pomoc dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 120 002.

Dzwoniąc pod numer infolinii możesz uzyskać:

- wsparcie,

- pomoc psychologiczną,

- informacje o obowiązujących w Polsce przepisach i procedurach oraz placówkach udzielających pomocy osobom doznającym przemocy w rodzinie.

Telefon jest czynny całodobowo. Więcej informacji znajdziesz  na stronie internetowej "Niebieska Linia" http://www.niebieskalinia.info.

Na portalu dowiesz się miedzy innymi: czym jest przemoc w rodzinie i jakie sa jej formy, z jakich form pomocy możesz skorzystać, gdzie możesz uzyskać pomoc, jakie dokumenty mogą byc potrzebne do uzyskania pomocy. 

Ikonka symbolizująca artykuł

Czujesz, że bezpieczeństwo Twoje albo Twoich bliskich jest zagrożone. Nie zastanawiaj się i natychmiast wezwij policję!

2023-02-10

Zadzwoń pod numer:

- 112 - ogólny numer alarmowy, pracownik numeru przekieruje Twoje zgłoszenie do odpowiednich służb ratunkowych tj. policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego,

997 - numer alarmowy policji, zadzwonisz do najbliższej jednostki. 

Numery alarmowe 112 i 997 są czynne całą dobę.

Jeżeli z jakichś powodów nie chcesz dzwonić na policję, możesz skontaktować sie z "Niebieską Linią" pod numerem 800 120 002. Konsultanci pomogą Ci, powiedzą, co najlepiej zrobić w Twojej sytuacji.

Niebieska Linia jest bezpłatna i czynna całą dobę.

Pamietaj - Niebieska Linia to nie jest numer alarmowy! Jeżeli czujeś zdrowie lub życie jest bezpośrednio zagrożone dzwoń pod numer 112 lub 997.

Policja, w zależności od sytuacji, może:

- zatrzymać osobę, która stosuje przemoc, jeśli popełniła przestępstwo lub jest obawa, że je popełni,

- zabezpieczyć ślady i dowody przestępstwa,

- rozpocząć procedurę Niebieskie Karty.

Podczas interwencji możesz powiedzieć policjantom, że chcesz złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Funkcjonariusze poinformują Cię o dalszych krokach. 

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa możesz również złożyć samodzielnie w dowolnym momencie. Skontaktuj się z najbliśzym komisariatem policji. 

Ikonka symbolizująca artykuł

Jeśli w wyniku przemocy masz obrażenia, uzyskaj zaświadczenie lekarskie o przyczynach i rodzaju obrażeń

2023-02-10

Takie zaświadczenie lekarskie może być dowodem w sprawie sądowej. 

Jeżeli złożysz zawadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa biegły lekarz sądowy może na podstawie takiego zaświadczenia wydać opinię sądowo - lekarską. Taka opinia jest mocnym dowodem w sprawie sądowej.

Zaświadczenie lekarskie uzyskaj jak najszybciej po tym, jak doświadczysz przemocy. Im szybciej lekarz cię zbada, tym dokładniejsze i bardziej szczegółowe wyda zaświadczenie. Zaświadczenie lekarskie otrzymasz bezpłatnie.

Zaświadczenie mogą wystawić lekarze dowolnej specjalizacji, w zależności od potrzeby. Możesz je uzyskać np. od lekarza pierwszego kontaktu, lekarza specjalisty jak i w trakcie pobytu w szpitalnym oddziale ratunkowym. 

Ikonka symbolizująca artykuł

Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim

2023-01-31

Załączniki:

 1. Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim (plik pdf 199KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym

2023-01-03

Jesteś ofiarą przestępstwa? Świadkiem? Doznajesz przemocy np. w rodzinie? Czujesz się osamotniony? Szukasz pomocy?

Zadzwoń - 222 309 900.

Wsparcie przez 24 godziny przez 7 dni w tygodniu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków:

- obsługa telefonu zaufania dla ofiar przestępstw (w tym dotyczący przemocy domowej, prób samobójczych, wsparcia dla dzieci),

- zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem dostępu do pomocy psychologicznej i prawnej świadczonej przez telefon i drogą elektroniczną za pośrednictwem skrzynki e-mail (info@numersos.pl),

- zapewnienie osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom możliwości umówienia się na spotkanie z osobą pierwszego kontaktu w Ośrodku Pomocy drogą telefoniczną,

- upowszechnienie wiedzy na temat praw osób pokrzywdzonych przestępstwem,

- promowanie systemu pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem i świadkom,

- informacja o Funduszu Sprawiedliwosci. 

Załączniki:

 1. Ulotka - Sieć Pomocy Osobom Pokrzywdzonym (plik pdf 1728KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Projekt wsparcia dla osób doświadczających przemocy i osób stosujących przemoc w rodzinie

2022-09-05

Projekt "RAZEM PRZECIW PRZEMOCY" adresowany jest do mieszkanek i mieszkańców Wielkopolski, także uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy. W ramach projektu istnieje możliwość uzyskania nieodpłatnej konsultacji oraz pomocy psychologiczno - terapeutycznej dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz osób stosujących przemoc w rodzinie, w szczególności uczestniczek i uczestników procedury "Niebieskie Karty".

Wsparcie udzielane jest nieodpłatnie:

- stacjonarnie w Punkcie informacyjno - konsultacyjnym PCPS przy ul. Głogpwskiej 27 w Poznaniu (w sąsiedztwie zintegrowanego centrum komunikacyjnego PKP/PKS),

- lub na odległość - telefonicznie albo z wykorzystaniem komunikatorów internetowych.

W celu uzyskania dodatkowych  informacji oraz umówienia się na konsultację stacjonarną lub na odległość, osoby proszone są o kontakt z Punktem informacyjno - konsultacyjnym PCPS pod numerem telefonu 61 22 11 112 w poniedziałki , środy i czwartki w godzinach od 16.00 do 20.00, we wtorki od 12.00 do 16.00, w piątki w godzinach od 8.00 do 12.00.

 

Ulotka informacyjna - projekt
Ikonka symbolizująca artykuł

Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim

2022-08-12

Załączniki:

 1. Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim (plik pdf 127KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Przedstawiciele organizacji pozarządowych. Zaproszenie do składania kandydatur do pracy w Zespole Interdyscyplinarnym.

2022-05-23

Wójt Gminy Przemęt w związku z art. 9a ust.1 i 3 Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz.U.z 2021r.,poz.1249) zaprasza przedstawicieli organizacji pozarządowych, których działalność statutowa opiera się na przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie do składania kandydatur do pracy w Zespole Interdyscyplinarnym.

Czytaj całość publikacji "Zaproszenie do składania kandydatur do pracy w Zespole Interdyscyplinarnym".

Załączniki:

 1. Zaproszenie do składania kandydatur do pracy w Zespole Interdyscyplinarnym. (plik pdf 297KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Powiatowy informator dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie

2022-02-08

Załączniki:

 1. Powiatowy informator dla osób dotkniętych przemocą w rodzinie (plik pdf 235KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim

2022-02-08

Załączniki:

 1. Baza teleadresowa instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy w Powiecie Wolsztyńskim (plik pdf 127KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Zatrzymaj przemoc, odzyskaj siebie

2021-08-26

W załączonej ulotce przedstawiono ofertę pomocy Pogotowia "Niebieska Linia", informację jak rozpoznać przemoc w rodzinie, cykle przemocy oraz kwestionariusz diagnostyczny.Po więcej informacji zapraszamy na stronę: www.niebieskalinia.pl.

Pomoc świadczona osobom pokrzywdzonym jest bezpatna.

Załączniki:

 1. Zatrzymaj przemoc, odzyskaj siebie. (plik PDF 3668KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

GrupaWsparcia.pl - NIGDY NIE JESTEŚ SAM

2021-05-21

GrupaWsparcia.pl to darmowy i anonimowy portal dla ludzi szukających pomocy i wzajemnego zrozumienia. Bezpieczna przestrzeń, gdzie wraz z innymi możesz walczyć z depresją, uzależnieniami i innymi życiowymi kryzysami. Grupa to nic innego jak przeniesienie spotkań organizowanych w rzeczywistości na innowacyjną platformę online zapewniajacą anonimowość. Aktywne uczestnictwo w grupie to nie tylko pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów. To także praca nad sobą i rozwój osobisty.

Na platformie można bezpłatnie i całkowicie anonimowo, bez konieczności przedstawiania sie i pokazywania twarzy podzielić się swoimi problemami i otrzymać realną pomoc. Użytkownik dzieli się tylko tymi informacjami, które uzna za stosowne. Po zalogowaniu sie może porozmawiać z osobami, które mają podobne doświadczenia i także chciałyby przezwyciężyć swoje słabości. Na portalu GrupaWsparcia.pl można uzyskać także wsparcie psychologa i prawnika.

Platforma działa zarówno w wersji na komputer, jak i w formie aplikacji mobilnej. Dla nowych użytkowników przygotowano również samouczek, z którego warto skorzystać, aby poznać najważniejsze możliwości portalu.

Aby dołączyć do społeczności platformy GrupaWsparcia.pl wystarczy wejść na stronę  www.grupawsparcia.pl  i zarejestrować się za pomocą adresu e-mail. Adres nie będzie widoczny dla innych użytkowników.

Ikonka symbolizująca artykuł

Szukasz pomocy? Zadzwoń!

2021-02-24

W załączniku przedstawiamy numery telefonów linii dedykowanych różnym problemom, gdzie można zwrócić się o pomoc.

W sytuacji zagrożenia życia zawsze dzwoń na numer alarmowy 112.

Załączniki:

 1. Szukasz pomocy? Zadzwoń! (plik pdf 472KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Poradnik prawny dla osób doświadczających przemocy

2020-04-22
Zapraszamy do zapoznania się z treścią poradnika.

Załączniki:

 1. Poradnik prawny dla osób doświadczających przemocy (plik pdf 2206KB)
Ikonka symbolizująca artykuł

Twój Parasol - aplikacja mobilna

2020-04-22
Twój Parasol to aplikacja moblina dzięki której osoby narażone na sytuacje związane z przemocą w rodzinie mogą uzyskać wsparcie i informacje. Poza materiałami edukacyjnymi aplikacja umożliwia dostęp do bazy organizacji oferujących wsparcie.

Aplikacja umożliwia również przesłanie informacji o zdarzeniach przemocowych do ewentualnego wykorzystania później oraz możliwość kontaktu z wcześniej skonfigurowanym adresem email lub możliwość szybkiego wybrania telefonu alarmowego.

W celu zapewnienia dyskrecji użytkowania aplikacji - oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych odpowiednich do lokalizacji.

Aplikacja Twój parasol działa nie tylko w Polsce, ale także w Niemczech, na Litwie i Łotwie. Jest bezpłatna. Można ją pobrać na Google Play i Apple Store lub za pomocą kodów QR. Dostępna jest też na stronie internetowej www.twojparasol.com
Ikonka symbolizująca artykuł

"Plan awaryjny" dla osób doświadczających przemocy domowej w czasie pandemii koronawirusa

2020-04-16
Rzecznik Praw Obywatelskich we współpracy z ekspertami z "Niebieskiej Linii", Fundacji Feminoteka oraz Centrum Praw Kobiet przygotował tzw. "plan awaryjny" - informacje użyteczne w dobie pandemii. Zapraszamy do zapoznania się z jego szczegółami.

Załączniki:

 1. Osobisty "plan awaryjny". (plik pdf 444KB)
Link do Senior.gov.pl
Link do Biuletynu Informacji Publicznej
Link do ePUAP
Link do Zielonej Linii
STOP PRZEMOCY - broszura informacyjna

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie

ul. Jagiellońska 8
64-234 Przemęt
tel. (65)615-69-82

Link do platformy epuapLink do bipPolityka prywatnościDeklaracja dostępnościRODO