ikona wczytywania strony

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie

Link do platformy epuap Link do BIP

Jesteś tutaj: Strona Główna ❯ Aktualności ❯ Program rozwoju rodzinnych domów pomocy - edycja 2024
← Powrót do strony głównej
← Powrót do wszystkich artykułów z menu "Aktualności"

Aktualności

Ikonka.......

Program rozwoju rodzinnych domów pomocy - edycja 2024

2024-01-03

Decyzją Minister Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 8 grudnia 2023 r. przyjęty został "Program rozwoju rodzinnych domów pomocy - edycja 2024". 

CEL PROGRAMU

Strategicznym celem programu jest poprawa dostępności do usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy oraz rozwój tej formy wsparcia.

Cele szczegółowe:

  1. Wsparcie finansowe samorządów gminnych w zapewnieniu osobom niesamodzielnym pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych w rodzinnych domach pomocy przez dofinansowanie kosztów, jakie gminy ponoszą w związku z kierowaniem osób do rodzinnych domów pomocy;

  2. Wsparcie finansowe tworzenia nowych rodzinnych domów pomocy przez:

  1. dofinasowanie remontów lub zakupu wyposażenia niezbędnego do uruchomienia nowego domu w budynku, który gmina planuje udostępnić z własnych zasobów podmiotowi uprawnionemu1 lub osobie fizycznej celem utworzenia domu,

  2. dofinasowanie remontów lub zakupu wyposażenia niezbędnego do uruchomienia nowego domu w budynku będącym własnością podmiotu uprawnionego, w którym podmiot ten planuje utworzyć rodzinny dom pomocy.

ADRESACI PROGRAMU

Bezpośrednimi adresatami programu są gminy (miejskie, wiejskie, miejsko-wiejskie).

Czym jest rodzinny dom pomocy?

Formą usług opiekuńczych i bytowych świadczonych całodobowo.

Dla kogo?

Dla nie mniej niż trzech i nie więcej niż ośmiu zamieszkujących wspólnie osób wymagających z powodu wieku lub niepełnosprawności wsparcia w formie usług opiekuńczych i bytowych.

Kto może prowadzić?

Osoba fizyczna lub podmiot uprawniony (podmiot uprawniony w rozumieniu art. 25 ustawy o pomocy społecznej tj. organizacja pozarządowa, o której mowa w art.3 ust.2  ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz podmiot wymieniony w art.3 ust.3 tej ustawy, prowadzący działalność w zakresie pomocy społecznej).

Na jakiej podstawie?

Na podstawie umowy zawartej przez osobę fizyczną albo podmiotem uprawnionym z gminą właściwą ze względu na miejsce położenia RDP (lub gminą sąsiednią).

Na jakiej podstawie prawnej udzielane jest wsparcie:

  1. ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 z późn. zm.):

  • art. 52 ustawy - w przypadku braku możliwości zapewnienia usług opiekuńczych
    w miejscu zamieszkania osoba wymagająca z powodu wieku lub niepełnosprawności pomocy innych osób może korzystać z usług opiekuńczych
    i bytowych w formie rodzinnego domu pomocy,

  • art. 36 pkt 2 lit. l ustawy - świadczeniem niepieniężnym z pomocy społecznej jest świadczenie usług opiekuńczych w rodzinnym domu pomocy.

  1. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie rodzinnych domów pomocy (Dz. U. poz. 719).

W jakim budynku może być prowadzony rodzinny dom pomocy?

Rodzinny dom pomocy świadczy usługi bytowe i opiekuńcze w budynku mieszkalnym jednorodzinnym, którego właścicielem lub najemcą jest:

1) osoba fizyczna prowadząca rodzinny dom pomocy, w którym ta osoba zamieszkuje,

2) podmiot uprawniony - w przypadku rodzinnego domu pomocy prowadzonego przez ten podmiot.

Kto kieruje osoby do rodzinnego domu pomocy?

Osobę wymagającą wsparcia do rodzinnego domu pomocy kieruje kierownik ośrodka pomocy społecznej na podstawie decyzji administracyjnej o skierowaniu (na pobyt okresowy lub stały).

Jak ustalana jest odpłatność za pobyt w rodzinnym domu pomocy:

  • pobyt w rodzinnym domu pomocy jest odpłatny do wysokości odpowiadającej poniesionym miesięcznym wydatkom ustalonym w umowie dotyczącej prowadzenia rodzinnego domu pomocy zawartej między gminą a osobą fizyczną albo podmiotem uprawnionym, prowadzącymi rodzinny dom pomocy,

  • przy ustalaniu opłaty z tytułu pobytu w rodzinnym domu pomocy stosuje się odpowiednio art. 61 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (odpłatność jak w przypadku domów pomocy społecznej, tj. w pierwszej kolejności z dochodu mieszkańca).

Czy dom powinien spełniać określone wymogi?

Standardy, rodzaj i zakres usług bytowych i opiekuńczych świadczonych przez rodzinny dom pomocy określone zostały w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 marca 2012 r. w sprawie rodzinnych domów pomocy.

Osobom przebywającym w rodzinnym domu pomocy zapewnia się, dostosowane do ich sprawności psychofizycznej, całodobowe:

  • usługi bytowe, w tym: miejsce pobytu, wyżywienie, utrzymanie czystości,

  • usługi opiekuńcze, w tym udzielanie pomocy w zaspakajaniu codziennych potrzeb życiowych, pielęgnację, w tym pielęgnację w czasie choroby, kontakty z otoczeniem, inne czynności wynikające z indywidualnych potrzeb.

Rozporządzenie określa też szczegółowe wymogi dotyczące np. wielkości pokoi czy wymogi dotyczące budynku oraz pomieszczeń wspólnego użytkowania.

Gmina zgłasza roczne zapotrzebowanie na środki z rezerwy celowej budżetu państwa na realizację usług opiekuńczych w rodzinnych domach pomocy w ramach Programu 2024 wypełniając formularz zapotrzebowania (oddzielnie dla każdego z modułów), który jest udostępniany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w systemie Centralna Aplikacja Statystyczna, zwanej dalej „CAS”.

Termin na  przekazanie za pośrednictwem CAS formularza zapotrzebowania  na środki do Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu  to 12 stycznia 2024 roku.

W załączniku Program rozwoju rodzinnych domów pomocy edycja 2024 oraz Informator Programu rozwoju rodzinnych domów pomocy na rok 2024, w którym zawarto dodatkowe wyjaśnienia dotyczące zasad funkcjonowania rodzinnych domów pomocy, jak również zasad ubiegania się o środki z Programu. 

 

 

Załączniki:

  1. Program rozwoju rodzinnych domów pomocy edycja 2024 (plik DOCX 87KB)
  2. Informator Programu rozwoju rodzinnych domów pomocy na rok 2024 (plik docx 51KB)
Zobacz także: starsze artykuły z menu "Aktualności" (archiwum)
Link do Senior.gov.pl
Link do Biuletynu Informacji Publicznej
Link do ePUAP
Link do Zielonej Linii
STOP PRZEMOCY - broszura informacyjna

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Przemęcie

ul. Jagiellońska 8
64-234 Przemęt
tel. (65)615-69-82

Link do platformy epuapLink do bipPolityka prywatnościDeklaracja dostępnościRODO